Piłkarska LM - Borussia Dortmund w finale

Paris Saint-Germain - Borussia Dortmund 0:1 (0:0).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów 46 435.

Pierwszy mecz: 1:0 dla Borussii. Awans - Borussia.

PSG: Gianluigi Donnarumma - Achraf Hakimi, Marquinhos, Lucas Beraldo, Nuno Mendes - Warren Zaire-Emery (76. Kang-in Lee), Vitinha, Fabian Ruiz (63. Marco Asensio) - Ousmane Dembele, Goncalo Ramos (63. Bradley Barcola), Kylian Mbappe.

Borussia: Gregor Kobel - Julian Ryerson, Mats Hummels, Nico Schlotterbeck, Ian Maatsen - Jadon Sancho (67. Niklas Suele), Emre Can, Julian Brandt (85. Felix Nmecha), Marcel Sabitzer, Karim Adeyemi (56. Marco Reus) - Niclas Fuellkrug.

Borussia Dortmund po raz trzeci wystąpi w finale Ligi Mistrzów. W 1997 roku triumfowała, natomiast w 2013 - mając w podstawowym składzie Roberta Lewandowskiego, Łukasza Piszczka i Jakuba Błaszczykowskiego - uległa na Wembley Bayernowi Monachium 1:2.

Paryżanie nigdy jeszcze nie sięgnęli po to trofeum.

Przed półfinałową rywalizacją z PSG piłkarze z Dortmundu nie byli faworytami. W tabeli Bundesligi zajmują dopiero piąte miejsce, ale już w pierwszym meczu pokazali siłę, zwyciężając u siebie 1:0. Szczególnie zaimponowali w pierwszej połowie, po której zasłużenie prowadzili.

Paryżanie nie dość, że wówczas przegrali, to stracili czołowego obrońcę Lucasa Hernandeza. Piłkarz reprezentacji Francji zerwał więzadło krzyżowe (przy bramkowej akcji dla gospodarzy) i musi pauzować wiele miesięcy. Nie zagra m.in. w mistrzostwach Europy, gdzie "Trójkolorowi" są grupowymi rywalami Polaków.

Przed wtorkowym rewanżem nastroje w PSG były więc stonowane, ale zespół Luisa Enrique mógł pocieszać się, że w ćwierćfinale wyszedł już z trudnej sytuacji - przegrał u siebie z Barceloną 2:3, a w rewanżu pokonał drużynę Roberta Lewandowskiego aż 4:1.

Poza tym paryżanie, pewni obrony tytułu mistrzów Francji, rywalizowali już z BVB w fazie grupowej obecnej edycji LM i zwyciężyli u siebie we wrześniu 2:0.

We wtorkowym spotkaniu nie zdołali jednak znaleźć sposobu na defensywę BVB.

Już pierwsza połowa była dla nich ostrzeżeniem. Wprawdzie oddali kilka strzałów, ale to Borussia była bliżej zdobycia bramki - w 35. minucie po kontrataku gości uderzenie Karima Adeyemiego obronił Gianluigi Donnarumma.

"Zegar coraz bardziej tyka na korzyść BVB" - napisano przed drugą połową na stronie UEFA.

Od razu po przerwie mistrzowie Francji ruszyli do zdecydowanych ataków i w 47. minucie byli bardzo blisko objęcia prowadzenia, ale Warren Zaire-Emery trafił w słupek.

Trzy minuty później w sektorach kibiców gospodarzy zrobiło się cicho... Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Juliana Brandta bramkę dla gości po uderzeniu głową zdobył doświadczony obrońca Mats Hummels.

Jak poinformowała UEFA, Hummels w wieku dokładnie 35 lat i 143 dni stał się trzecim najstarszym strzelcem gola w półfinale Ligi Mistrzów, ustępując jedynie Walijczykowi Ryanowi Giggsowi (37 lat i 148 dni) oraz Bośniakowi Edinowi Dzeko (37 lat i 54 dni).

W tym momencie paryżanie potrzebowali dwóch goli do doprowadzenia do dogrywki, ale ostatecznie nie zdołali strzelić żadnego, choć mieli kilka okazji. M.in. znów trafili w słupek, a także w porzeczkę. W końcówce ich napór był ogromny, lecz bez efektu.

Drugi finalista zostanie wyłoniony w środę, gdy na Santiago Bernabeu w Madrycie Real podejmie Bayern. W Monachium było 2:2, a lepsze wrażenie sprawiali gospodarze.

"Bayern i Real to podobne kluby, mają wspaniałą historię i wiele sukcesów. Musimy szanować naszych przeciwników, zagrali lepiej od nas w pierwszym meczu" – przyznał dzień przed rewanżem trener "Królewskich" Carlo Ancelotti.

Real już zapewnił sobie mistrzostwo Hiszpanii, natomiast Bayern w Bundeslidze walczy jedynie o drugie miejsce - tytuł zdobędzie w tym sezonie Bayer Leverkusen.

Spotkanie w Madrycie poprowadzi Szymon Marciniak.

Finał Ligi Mistrzów zaplanowano na 1 czerwca na Wembley w Londynie. (PAP)

bia/ sab/

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