Liga NBA - wyjątkowy Maxey uratował "Szóstki"

10h47 CEST

01/05/2024

W słynnej nowojorskiej hali Madison Square Garden "Szóstki" grały z nożem na gardle. Porażka w piątym meczu play off oznaczała dla nich koniec sezonu, ale ich rozgrywający uratował zespół przed eliminacją. Maxey zdobył siedem punktów w ostatnich 25 sekundach regulaminowego czasu gry, czym doprowadził do dogrywki, a mecz zakończył z 46 punktami, co jest jego rekordem kariery w play off.

Na 28 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry Sixers przegrywali różnicą sześciu punktów (90:96). Wówczas, po czasie wziętym przez trenera Nicka Nurse'a, Maxey zaprezentował grę, która przypomniała wyczyn Reggiego Millera (w 1995 roku zdobył osiem punktów w dziewięć sekund dla Indiana Pacers w tym samym obiekcie MSG). Trafił za trzy punkty z faulem, dodał osobisty, a po jednym wolnym Josha Harta dla Knicks, na osiem sekund przed syreną umieścił w koszu piłkę po kolejnym rzucie z dystansu. Po czterech kwartach było 97:97, a dodatkowe pięć minut goście wygrali 15:9.

Ich środkowy, pochodzący z Kamerunu Joel Embiid kończył spotkanie z tzw. triple-double: 19 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst po tym, jak opuścił poranny trening rzutowy z powodu migreny.

"Po prostu staraliśmy się przetrwać, stawką było przedłużenie sezonu. Wierzyłem w swoje umiejętności" – skomentował Maxey, który w minionym tygodniu został w ligowym plebiscycie uznany graczem, który poczynił największy postęp w tym sezonie.

Liderem gospodarzy był zdobywca 40 punktów Jalen Brunson.

Mecz numer 6 odbędzie się czwartek w Filadelfii.

Podobna sytuacja jest w dwóch innych parach pierwszej rundy play off w Konferencji Wschodniej.

Milwaukee Bucks wygrali u siebie z Indiana Pacers 115:92 i przegrywają 2-3, a Cleveland Cavaliers po emocjonującej końcówce wygrali na własnym parkiecie z Orlando Magic 104:103 i wyszli na prowadzenie 3-2.

W Milwaukee Khris Middleton i Bobby Portis zdobyli po 29 pkt dla gospodarzy, którzy musieli sobie radzić bez kontuzjowanych Greka Giannisa Antetokounmpo i Damiana Lillarda. Najlepszym strzelcem gości był Tyrese Haliburton - 16.

O jednopunktowej wygranej "Kawalerzystów" przesądził Evan Mobley, który zablokował rzut niemieckiego skrzydłowego Orlando Franza Wagnera na 5,1 s przed końcem czwartej kwarty. Donovan Mitchell zdobył dla gospodarzy 28 pkt. Najskuteczniejszy w ekipie Orlando Paolo Banchero uzyskał 39. (PAP)

cegl/ pp/

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